Zkušenosti s programem OBOLUS.

Program OBOLUS firmy THEMIS používám v ordinaci od roku 1995. Původně na počítačích DX386 s OS MsDOS, později Windows 3.1, Windows XP, linux, nyní na výkonném počítči s OS Windows 7.

Po nuceném přechodu na Windows 7 je program spouštěn příkazem \obolus\Dech32 -DW7. Nutný je program Dosbox (je nabízen ke stažení na stránkách THEMIS), který umožňuje zobrazení na celou obrazovku (full screen mode).

Program OBOLUS umožňuje různě modifikace nastavení programu dosbox, včetně použití vlastní konfigurace. Podobně je možné aktivovat vlastní mapování kláves pomocí souboru mapper.dw7.

V dokumentaci zatím není uvedena možnost modifikovat klávesové zkratky přímo v běžícím OBOLUSu.

Při používání makrotextů OBOLUS je totiž nutná klávesová zkratka Ctrl+F10 pro zápis makrotextu. Ta ovšem ve Windows 7 vyvolá kurzor myši, tak jak je to definované v pomocném programu dosbox (který je původně určen na hraní MSDOS her).

Je tedy vhodné změnit defaultní mapování dosbox. Nejjednodušší způsob je vyvoláním pomocného programu keymapper přímo z běžícího OBOLUSu kombinací Ctrl+F1:

po Ctrl+F1:

Myší vybrat Event Cap Mouse – delete – save – exit. Tím odstraníte defaultní chování dosbox a uvolníte kombinaci Ctrl+F10 pro Zápis makrotextů.

(Poslední editace 4.1.2018, text budu postupně doplňovat)- Peter Erbák

 

Aktualizace 27.5.2019:

Bohužel integrální součástí program OBOLUS údajně nikdy nebude elektronický recept. Existuje pouze externí program ERRE s málo intuitivním ovládáním.

Autoři na firemním webu vysvětlují svoje důvody.

To mě přimělo po 20 letech změnit softwarové vybavení ordinace na konkurenční produkt Dr.REX.

Po 1/2 roce užívání jsem nadšen. Funkcemi, rychlostí, komplexností, plně klávesovým ovládáním, skvělou podporou.